Golfová etiketa

Newsletter
Zavřít

Chcete pravidelné informace o dění v resortu?

Význam etikety při golfové hře

Golf je hrou, ve které jsou specifické normy chování a etiketa historicky velice silně zakořeněny. Pokud hráči při pohybu po hřišti dodržují obecná pravidla a jsou k sobě vzájemně ohleduplní, mohou si svoji hru naplno užít. Hlavní předpoklad je řídit se zdravým rozumem a dodržovat základy slušného chování. Několik základních pravidel Vám přinášíme na následujících řádcích.

Bezpečnost

Nikdy bychom neměli hrát, pokud jsou hráči před vámi v dosahu vaší rány. Hraji pouze, až se přesvědčím, že ve směru mé rány nikdo není. Pokud musím hrát do míst, kde někdo stojí, musím se ujistit, že mě vidí a ví, že hraji. Pokud letí míč směrem k jiným hráčům, volám hlasitě FORE, a to i v případě, že se nejedná o můj míč. Při hře berte ohled podobným způsobem na kolemjdoucí veřejnost pohybující se na veřejných cestách a cyklostezce.

Tempo hry

Na hřišti obvykle nejste sami, proto se snažte minimalizovat čas prodlev. Pokud dokončíte jamku, opusťte rychle green a uvolněte ji pro další skupinu. Pokud je skupina jdoucí za vámi rychlejší, je podle pravidel, že ji pustíte před sebe. Při hledání míče nepřekračujte povolený pětiminutový limit. Dbejte pokynů startéra a maršála. V případě, že nezvládáte tempo hry, může vás maršál posunout o jamku dále.

Oblečení

Zásadně nejsou povoleny modré džínsy, sportovní trička bez límečku a dámy by neměly hrát v tílku s úzkými ramínky. Ideální jsou pro pány kalhoty, nebo šortky, tričko s límečkem nebo se stojáčkem, golfové boty. Dámy obvykle nosí sukně, šortky nebo dlouhé kalhoty, tričko s límečkem nebo se stojáčkem, golfové boty.

Péče o hřiště

Na odpaliště nepatří bagy ani vozíky a neprovádí se na něm cvičné švihy. Opravujte místa po vyseknutých řízcích, uhrabujte po sobě bunkery a na greenu opravte místo po dopadu míče.

Ticho a klid

Na hřišti se vždy chováme tiše, vždy s ohledem na druhé hráče. Jste-li v blízkosti odpalujícího hráče, zastavte se, nerušte jej hovorem ani jiným způsobem. Vyčkejte, až odehraje. Je nevhodné během hry používat mobilní telefony.

Včasný příjezd na golf

Dochvilnost by měla být samozřejmostí každého. Rezervujte si tee-time předem a buďte přesní. V případě, že nebudete schopni svoji rezervaci dodržet, zrušte ji.

Jízda vozíkem po golfovém hřišti

Jezděte přiměřenou rychlostí a pouze po cestách určených pro vozíky. Nikdy nejezděte s vozíky na greeny a odpaliště. Dodržujte zásady pro používání vozíku v areálu resortu.